Twój komputer się przegrzewa? Zobacz, co możesz zrobić!

Spowolniona praca komputera, ciągłe zawieszanie podstawowych czynności oraz nagłe wyłączanie się urządzenia – wszystkie te problemy bardzo często posiadają wspólną przyczynę. Z reguły jest nią zbyt wysoka temperatura poszczególnych komponentów, a przede wszystkim samego procesora. Jak sprawdzić, co leży u podstaw kłopotów z Twoim sprzętem? Jak obniżyć temperaturę komputera? Serdecznie zapraszamy Cię do lektury niniejszego poradnika!

Jak sprawdzić temperaturę procesora?

Jeśli chcesz dokładnie ustalić, jaka temperatura panuje wewnątrz Twojego procesora, możesz skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów. Najłatwiejszy z nich polega na skorzystaniu z pomocy programu diagnostycznego. Na rynku darmowych aplikacji nie brakuje produktów tego typu. Część programów zajmuje się tylko i wyłącznie wyświetlaniem temperatury procesora, niemniej jednak większość z nich jest bardziej rozbudowana i oferuje inne funkcje diagnostyczne. Zainteresuj się produktami takimi jak OCCT, HWMonitor, Core Temp.

Poza tym temperaturę procesora możesz sprawdzić za pomocą funkcjo oferowanych przez system BIOS. Do tak zwanego BIOS-u możesz dostać się wciskając tuż po uruchomieniu komputera któryś z klawiszy funkcyjnych. Bieżącą temperaturę procesora znajdziesz pod zakładką „Current CPU Temperature”. Nazewnictwo poszczególnych etykiet może różnić się w zależności od wersji systemu. Ten sposób na określenie temperatury procesora ma jednak sporą wadę. W momencie włączenia komputera, (czyli wtedy, gdy mamy okazję dostać się do BIOS-u) procesor jest jeszcze chłodny. Problem pojawia się z reguły w momencie, gdy korzystamy z komputera intensywnie.

Jak rozpoznać, że komputer się przegrzał?

Chociaż sposobów na dokładne określenie temperatury procesora nie brakuje, prawdą jest, iż tendencję komputera do przegrzewania się można zauważyć gołym okiem.

Pierwszym alarmującym użytkownika sygnałem jest głośne działanie urządzenia. Jeśli Twój komputer stacjonarny, a co gorsza laptop, ‘huczy’ lub wydaje inne dźwięki, powinieneś przyjrzeć się temperaturze procesora. Poza tym przegrzewający się sprzęt może wyłączać się bez powodu oraz zacinać. Równie niepokojąca jest sytuacja, gdy komputer przestaje wydawać jakiekolwiek dźwięki. Przyczyną takiego problemu może okazać się zepsuty wiatrak, a taki stan rzeczy podwyższa temperaturę urządzenia w drastyczny wręcz sposób.

Dlaczego komputer się przegrzewa?

Istnieje kilka przyczyn, dla których temperatura komponentów komputera może ulec niebezpiecznemu podwyższeniu. Która z nich mogła spowodować problemy Twojego sprzętu?

Najczęstsza z przyczyn przegrzewania się komponentów to awaria systemu chłodzenia. Każdy komputer wytwarza ciepło, zatem też każde urządzenie tego typu wyposażone jest w wiatrak lub inny element odpowiedzialny za obniżanie temperatury procesora. Jeśli system chłodzenia ulegnie zepsuciu, sprzęt nagrzewa się w zatrważającym tempie. Aby uniknąć samozagłady, w takiej sytuacji komputer obniża tempo pracy (stąd zacinanie się) lub po prostu wyłącza się.

Procesory przegrzewają się bardzo często z powodu wyschnięcia pasty termoprzewodzącej, czyli substancji łączącej procesor z płytą główną. Masa ta pokrywa także inne się elementy komputera, dlatego problem wysokich temperatur teoretycznie może dotknąć także pozostałych komponentów.

W przypadku laptopów, przyczyny przegrzewania się mogą być bardzo prozaiczne. Bardzo często zdarza się, że ludzie korzystają ze swoich urządzeń umieszczając je na miękkim podłożu, takim jak koc, kołdra lub dywan. Efektem tak prostego błędu może być nie tylko znaczne przegrzewanie się laptopa, lecz także zasysanie do jego wnętrza kurzu.

Jak przeciwdziałać przegrzewaniu się komputera?

Jeśli narzekasz na przegrzewający się komputer, najlepiej będzie, jeśli udasz się do profesjonalnego zakładu. Specjaliści podejmą odpowiednie działania, uzależnione głównie od tego, czy posiadasz jednostkę stacjonarną czy też laptopa.

W przypadku komputerów stacjonarnych, problem wysokich temperatur można rozwiązać na wiele sposobów. Świetnie sprawdza się chociażby zwykłe wyczyszczenie wnętrza urządzenia lub wymiana past termoprzewodzących. Ponadto dobrze jest wyposażyć swój sprzęt w nowy system chłodzenia lub ulepszyć obecny. W przypadku laptopów, pole do popisu serwisanta nie jest już tak duże. Mechaniczne czyszczenie tego typu urządzeń jest bardzo wymagające, dlatego też całość prac z reguły ogranicza się do programowego odciążenia sprzętu.

Jeśli pragniesz naprawić przegrzewający się komputer na własną rękę, dobrze się do tego przygotuj. Nieprzemyślane eksperymenty na własnym sprzęcie mogą okazać się fatalne w skutkach. Powodzenia!

Dodaj komentarz