Prywatny detektyw. Kim jest? Czym się zajmuje?

Z czym kojarzy Ci się słowo „detektyw”? Prawdopodobnie na samą myśl o tym zawodzie, oczyma wyobraźni widzisz Pana popalającego fajkę, który odziany w długi po kostki płaszcz bada za pomocą lupy ślady przestępstwa. Taki wizerunek detektywa – na stałe zakotwiczony w popkulturze – ukształtował się głównie na kanwie fikcyjnych bohaterów literackich, takich jak Sherlock Holmes lub Herkules Poirot. Tak naprawdę jednak, praca detektywa ma niewiele wspólnego z tym, co mówi na jej temat świat rozrywki. Czym więc w rzeczywistości zajmują się specjaliści od zagadek kryminalnych? Zapraszamy do lektury!

Kim jest detektyw?

To, co należy rozumieć poprzez słowo „detektyw”, zależy przede wszystkim od szerokości geograficznej, na której się znajdujemy. Zacznijmy jednak naszą analizę od polskiego podwórka.

Niestety, w naszym kraju detektyw pozbawiony jest specjalnych uprawnień. Kwestię tę poddamy dokładniejszej analizie w kolejnych śródtytułach, niemniej należy wyraźnie zaznaczyć ten fakt już na samym początku niniejszego wpisu. W Polsce, detektyw jest po prostu prywatnym śledczym, który nie ma nic wspólnego z policją lub innymi organami ścigania.

W wielu krajach sytuacja prezentuje się jednak zupełnie inaczej. Niejeden system prawny traktuje detektywa jako stopień policyjny lub przynajmniej przyznaje specjalistom od śledztw szerszy zakres uprawnień. Dzięki temu w wielu krajach usługi detektywistyczne reprezentują znacznie wyższy poziom niż w Polsce. W końcu śledczy nie posiadający dostępu do żadnych danych (takich jak bazy informacji lub zapisy z monitoringów) ma zupełnie związane ręce.

Detektywi a polskie prawo

Zawód detektywa istnieje w Polsce oficjalnie od niedawna, to jest od roku 2001. To właśnie wtedy światło dzienne ujrzała ustawa o usługach detektywistycznych. Przepisy w tej kwestii są bezustannie zmieniane, co jednak nie działa na korzyść osób prowadzących prywatne śledztwa. Mówiąc krótko, polskie prawo wciąż jest przeciwne detektywom. Według ustawy, ludzie pełniący ten zawód, nie posiadają żadnych specjalnych przywilejów, które nie byłoby dostępne przeciętnemu cywilowi.

Zgodnie z prawem detektyw może:

  • przetwarzać dane osobowe osób zebrane podczas śledztwa bez ich zgody;
  • uzyskiwać informacje od osób fizycznych, przedsiębiorców, instytucji, a także organów administracji rządowej lub samorządowej.

Tłumacząc powyższe regulacje ‘z polskiego na nasze’, dowiadujemy się, iż detektywi w naszym kraju mogą robić wszystko to, co każdy inny obywatel. Tak naprawdę każdy Polak może ‘uzyskiwać informacje od osób fizycznych, przedsiębiorców, czy instytucji’, a także ‘przetwarzać zgromadzone dane osobowe’. Aby tego było mało, policja oraz inne organy ścigania z reguły bardzo niechętnie współpracują z prywatnymi detektywami. Niestety, dla wielu funkcjonariuszy nie liczy się powodzenie w zakończeniu danej sprawy, lecz to, kto przyczyni się do niego w głównej mierze.

Co więcej, na detektywów nakłada się wiele obowiązków. Podczas swoje pracy nie mogą oni na przykład łamać tak zwanych ‘zasad etycznych’, co samo w sobie wydaje się być nieco absurdalne. Skoro przestępca może zabić bezbronne dziecko, to dlaczego detektyw nie może go nagrać lub zamontować podsłuchu w jego samochodzie?

Poza tym prywatny śledczy musi legitymować się, gdy ktoś pyta go o charakter prowadzonej działalności. Dodatkowo obowiązuje go nakaz sporządzania dokładnych raportów, w których przedstawia on metody wykorzystane w danym dochodzeniu.

Wszystkie powyższe ograniczenia nie zniechęcają jednak detektywów, którzy pomimo pozornie małego zakresu dozwolonych ruchów, niejednokrotnie dokonują przełomowych odkryć w poważnych śledztwach.

Czym zajmuje się detektyw?

Prywatni śledczy angażują się w szerokie spektrum spraw. Niestety, rozwiązywanie zagadek kryminalnych, poszukiwanie zabójców oraz tym podobne, to zaledwie drobny ułamek wszystkich przypadków. Czym więc zazwyczaj zajmują się detektywi?

Co ciekawe, a może nawet nieco komiczne, największa część spraw dotyczy sprawdzenia wierności współmałżonka. Wielu partnerów, a szczególnie partnerek, które nie są zadowolone ze swoich związków lub po prostu podejrzewają drugą połówkę o zdradę, próbują uzyskać rzeczowe dowody w sprawie. Idealnym sposobem na to jest w końcu wynajęcie detektywa. Poza tym, prywatni śledczy bardzo często współpracują z firmami ubezpieczeniowymi, które podejrzewają danego klienta o dokonanie oszustwa.

Czy zastanawiasz się nad wynajęciem detektywa? Jeśli tak, z pewnością uznałeś niniejszy wpis za pomocny. Pamiętaj, iż na polskim rynku nie brakuje prywatnych śledczych, przy czym nie każdego z nich można obdarzyć równą miarą zaufania. Szukaj więc detektywa o nienagannej opinii i bogatym doświadczeniu. Powodzenia!

Dodaj komentarz