Laptopy 13 cali – czy to coś dla Ciebie?

Podczas gdy rynek telefonów oraz tabletów wykazuje silne tendencje do zwiększania ekranów urządzeń kieszonkowych, w przypadku komputerów sprawa prezentuje się zupełnie odwrotnie. Czołowi producenci regularnie projektują kolejne modele laptopów w małych rozmiarach. Jednym z najpopularniejszych urządzeń tego typu są laptopy trzynastocalowe, które zajmują wystarczająco małą powierzchnię, by zmieścić się nawet w zwykłej torebce. Czy taki produkt mógłby sprawdzić się w Twoim przypadku? Niniejszy wpis w całości został poświęcony kwestii laptopów o przekątnej ekranu równej 13 cali. Zapraszamy do lektury!

Dla kogo tworzy się laptopy 13 cali?

Nie ulega wątpliwości, że laptopy o przekątnej 13 cali stanowią ogromną część produktów komputerowych dostępnych na rynku technologicznym. Komu dedykuje się zatem urządzenia tego typu?

Mówiąc krótko, dla ludzi, którzy żyją na walizkach. Małe laptopy zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu można zmieścić je bez problemu we wszelkiego typu bagażach podręcznych. Oprócz mobilności z reguły oferują one także wysoką wydajność. Producenci wiedzą, kto najczęściej kupuje laptopy trzynastocalowe, dlatego też wyposażają oni swoje urządzenia w bardzo dobre baterie. Pozwala to na długi czas pracy bez dostępu do sieci elektrycznej.

Kto nie będzie zadowolony z laptopa 13 cali?

Sam fakt, że dużo podróżujesz, nie czyni automatycznie laptopa 13 cali propozycją idealną. Pamiętaj, iż minimalizując wymiary urządzenia, producenci muszą uszczuplić nieco jego wnętrze. Na czym tracą więc małe laptopy?

Niska wydajność laptopów trzynastocalowych to bardzo znany stereotyp. Niemal w każdym pomówieniu kryje się jednak źdźbło prawdy, tak też jest więc i w tym przypadku. Z reguły producenci robią co mogą, by ich mini laptopy dorównywały parametrom urządzeń o standardowych wymiarach. Niestety, bardzo często nie udaje się tego osiągnąć. Oczywiście ewentualne słabe punkty w specyfikacji tego typu urządzeń nie stanowią żadnej tajemnicy. Jeśli masz jednak problem z interpretacją parametrów podanych przez producenta, poproś o pomoc specjalistę (na przykład doradcę w sklepie technologicznym).

Ponadto laptopów trzynastocalowych nie jest łatwo rozbudować. Co to oznacza? Urządzenia tego typu posiadają minimalną ilość portów. W laptopie o przekątnej 13 cali znajdziesz najprawdopodobniej dwa porty USB, dwa gniazda dźwiękowe oraz wejście HDMI. To byłoby na tyle. Czasami producenci wyposażają swoje urządzenia także we wbudowane czytniki kart pamięci. W przypadku tak małego urządzenia nie możesz liczyć na stację dysków, czy też większą ilość gniazd USB. Albo rybki, albo akwarium.

Dostępne wariacje

Rynek mini laptopów stale się zmienia – i to na lepsze. W efekcie, coraz szerzej dostępne są na przykład urządzenia hybrydowe, łączące laptopa z tabletem. Z reguły nie przekraczają one 12 cali, dzięki czemu są niezwykle poręczne i użyteczne w działaniach terenowych. Produkcją tego typu hybryd zajmują się obecnie wszystkie czołowe firmy komputerowe, takie jak Asus, Acer, HP, czy też Lenovo.

W tym wypadku musisz nastawić się jednak na dużo niższą wydajność urządzenia. Niestety, maksymalna mobilność i łatwość użytkowania jest okupiona znacznymi stratami w szybkości pracy laptopa-tabletu. Jeśli planujesz używać swojego urządzenia do obróbki filmów lub zdjęć w terenie, zdecydowanie odradzamy Ci zakup hybrydy.

Ekran zwykły, czy dotykowy?

Kwestia doboru ekranu mini laptopa jest niezwykle ważna, jako że w dużym stopniu kształtuje ona ostateczną cenę urządzenia. Coraz więcej modeli małych komputerów wyposażonych jest w dotykowy wyświetlacz, którego obecność wznosi funkcjonalność sprzętu na wyższy poziom. Czy warto zainwestować w tego typu urozmaicenie?

Z licznych doświadczeń wynika, że dotykowy wyświetlacz znacznie ułatwia pracę na urządzeniu, i to tym bardziej w przypadku niewielkiej przekątnej ekranu. Jeśli szukasz jednak budżetowego laptopa, którego zakup nie nadwyręży Twojej kieszeni, funkcję tę możesz uznać za zbędną. Dotykowy wyświetlacz podniesie cenę urządzenia o kolejne kilkaset złotych, które zdecydowanie lepiej byłoby zainwestować w jego lepsze podzespoły.

Decyzję o zakupie laptopa dobrze jest podjąć z odpowiednim namysłem. Dzięki temu wybierzesz mądrze, a Twój sprzęt będzie służył Ci długo i nienagannie. Powodzenia!

Dodaj komentarz