Jakie akcesoria warto dokupić do laptopa? Poradnik

Kupiłeś laptopa, ale co dalej? Aby maksymalnie wykorzystać potencjał Twojego nowego nabytku, dobrze byłoby wyposażyć go w kilka dodatkowych akcesoriów. Najważniejsze urządzenia, które rozszerzą funkcjonalność Twojego laptopa można nabyć obecnie w prawdziwie przystępnych cenach. W jakie akcesoria powinieneś więc wyposażyć swój nowy komputer? Kwestię tę omawiamy na łamach niniejszego poradnika. Zapraszamy!

Podkładka chłodząca

Każde urządzenie, gdy pracuje, wytwarza wysoką temperaturę. Jej bezustanny wpływ na komponenty sprzętu mógłby doprowadzić nawet do fatalnych w skutkach usterek. Czy przegrzanie grozi także Twojemu komputerowi?

Jeśli będziesz używał swojego laptopa zgodnie z jego możliwościami wskazanymi przez producenta, wysokie temperatury wnętrza nie powinny wystąpić. Niestety, gdy komputer nie należy do najwydajniejszych urządzeń lub po prostu używany jest bardzo intensywnie, przegrzewanie się może stanowić realny problem. Jednym ze sposobów na jego rozwiązanie jest zastosowanie tak zwanej ‘podkładki chłodzącej’. Akcesoria tego typu nie kosztują dużo, a regularnie używane potrafią znacznie przedłużyć żywotność laptopa.

Myszka bezprzewodowa

Praktycznie każdy laptop wyposażony jest w touchpad. Ten niewielki prostokąt umieszczony pod klawiaturą daje użytkownikowi pełną kontrolę nad kursorem widocznym na ekranie. Wiele osób odradza jednak korzystanie z touchpada, twierdząc, że znacznie wygodniejszym sposobem na obsługiwanie komputera jest użycie myszki.

Klasyczne myszki (podłączane kablem do gniazda USB) praktycznie odeszły już o lamusa. Ich miejsce zajęły bezprzewodowe odpowiedniki, których niskie ceny oraz wysoka funkcjonalność skutecznie przekonują praktycznie wszystkich użytkowników komputerów. Myszki bezprzewodowe działają w parze z nadajnikiem, który z reguły wpina się do portu USB.

Dodatkowa bateria

Dobry laptop to taki, który potrafi wytrzymać kilka dobrych godzin bez potrzeby ładowania. Właśnie to różni komputer stacjonarny od jednostek mobilnych, nieprawdaż? Wiele obecnych modeli laptopów pozwala nawet na 10 godzin pracy na jednym ładowaniu. Bez wątpienia jest to świetny wynik. Pamiętaj jednak, że prawie każdy laptop umożliwia stosunkowo łatwe wyjęcie baterii, a co za tym idzie – także jej wymienienie. Wyposażając się zatem w większą ilość akumulatorów, możesz znacznie przedłużyć możliwości swojego sprzętu.

Zewnętrzny dysk

W przypadku komputerów stacjonarnych przestrzeń dyskowa może zostać stosunkowo łatwo rozszerzona. Wystarczy wymienić dysk na lepszy, poprawiając tym samym parametry całego urządzenia. W przypadku laptopów nie jest to jednak aż tak proste. Przede wszystkim, sprzęty tego typu są z reguły niewielkie, co znacznie ogranicza możliwość aplikowania w ich wnętrzu dużych dysków. Poza tym, gdy laptop ma już na koncie kilka lat, a pamięci zaczyna brakować, dodanie jej tak jak w przypadku jednostek stacjonarnych nie jest możliwe. Czy problemowi temu można jakoś zaradzić?

Świetnym sposobem na kłopot z brakami pamięci w laptopie jest dokupienie dysku zewnętrznego. Do najbardziej zalecanych urządzeń tego typu należy zaliczyć dyski SSD. Mimo stosunkowo wysokiej ceny, zdecydowanie warto postawić właśnie taki wyrób. Dyski SSD są szybsze, lżejsze i dużo trwalsze niż ich tańsi poprzednicy. Dysk tego typu łączy się z komputerem za pośrednictwem portu USB.

Torba, plecak lub etui

Jeśli decydujesz się na zakup laptopa, z pewnością chciałbyś zapewnić mu odpowiednią ochronę. Aby transport Twojego komputera przebiegał łatwo i bezpiecznie, warto zainwestować w wysokiej jakości plecak lub etui. Najlepiej rozejrzeć się za produktami dedykowanymi laptopom, dzięki czemu w zamian za wydane pieniądze uzyskasz zadowalającą funkcjonalność oraz wytrzymałość.

Wiele osób decyduje się także na zakup etui. Czy takie rozwiązanie ma jakikolwiek sens? Tak, niemniej jednak zdecydowanie większy w przypadku niepełnowymiarowych laptopów. Urządzenia o ekranach do 13 cali warto wyposażyć w wysokiej jakości etui. Natomiast w przypadku większych laptopów taki rodzaj ochrony może okazać się wyborem z wszech miar niepraktycznym.

Mądrze dobrane akcesoria w znacznym stopniu rozszerzą funkcjonalność Twojego komputera. Jesteśmy przekonani, że ten krótki poradnik pomógł Ci w podjęciu właściwych decyzji zakupowych! Pamiętaj jednak, że na tego typu wydatkach nie warto oszczędzać. Każda złotówka wydana na sprzęt dobrej jakości, zwróci Ci się z nawiązką. Powodzenia!

Dodaj komentarz