Jak samodzielnie wyczyścić komputer?

Gdybyśmy należycie dbali o czystość poszczególnych elementów naszych komputerów, urządzenia służyłyby znacznie dłużej i pracowałyby znacznie płynniej. Niestety, w rzeczywistości nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak ważna jest sterylność wnętrza sprzętów elektronicznych. Dopóki w przypadku hermetycznie zamkniętych laptopów oraz tabletów mamy nieco związane ręce, czyszczenie komputerów stacjonarnych jest zadaniem jak najbardziej wykonalnym. Jak możesz zadbać o swoje urządzenie samodzielnie, w domowych warunkach? Serdecznie zapraszamy!

Dlaczego kurz szkodzi komputerowi?

Kurz oraz podobne mu zanieczyszczenia to prawdziwi wrogowie Twojego sprzętu elektronicznego. Drobinki osiadają na podzespołach tworząc wokół nich swego rodzaju warstwę termiczną. Prowadzi to do przegrzewania się urządzenia, co objawia się na rozmaite sposoby. Początkowo możesz zauważyć, iż Twój komputer jest spowolniony. Po jakimś czasie spadek tempa jego pracy stanie się wręcz irytujący. Poza tym komputer bardzo często daje użytkownikowi inne sygnały, na przykład dźwiękowe lub świetlne. W końcu urządzenie zacznie się wyłączać, przerywając swoją pracę w momentach silniejszej eksploatacji procesora.

W jaki sposób możesz zatem zabrać się za wyczyszczenie swojej jednostki centralnej? Poniżej znajdziesz sprawdzone porady dotyczące postępowania z każdym z najważniejszych komponentów.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Bez względu na to, który komponent czyścisz, zachowaj podstawowe środki bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności wyłącz komputer, odłącz go z zasilania oraz wyjmij kabel zasilający z komputera (nie tylko z gniazdka – to ważne). Dzięki zachowaniu prostych zasad bezpieczeństwa unikniesz porażenia prądem, które stanowi realne zagrożenie przy tego typu pracach.

Czyszczenie obudowy

Jest to zadanie proste i przyjemne. Czyszczenie obudowy nie kosztuje Cię zupełnie nic – oprócz krótkiej chwili, którą trzeba na nie poświęcić. Jak możesz to zrobić?

Odkręć lub po prostu wyjmij mobilne części obudowy komputera. Przetrzyj je wilgotną szmatką i odłóż na bok żeby wyschły. Poza tym możesz posłużyć się suchym kawałkiem materiału lub papieru, by wyczyścić wewnętrzne fragmenty obudowy, których nie da się oddzielić od bryły.

Czyszczenie wentylatorów

To właśnie wentylatory (zwane także radiatorami) są bezpośrednio odpowiedzialne za chłodzenie jednostki centralnej. Jest to więc niezmiernie ważne, by zadbać o ich wzorową kondycję. Jak można tego dokonać?

Radiatory komputerowe czyści się na dwa sposoby. Najlepsze efekty daje jednak połączenie obu metod. W pierwszej kolejności dobrze jest delikatnie przetrzeć wiatraki za pomocą pędzla lub szczotki z bardzo długim włosiem. Dzięki temu można dotrzeć do najgłębszych zakamarków podzespołu. Następnie warto potraktować całość strumieniem sprężonego powietrza, który powinien usunąć wszelkie pozostałości kurzu.

Posługując się sprężonym powietrzem należy być jednak ostrożnym. Wypuszczenie jednostajnego strumienia o zbyt długim czasie trwania może doprowadzić do znacznego obniżenia temperatury, a w efekcie skroplenia się substancji zawartych w gazie. W ten sposób można uszkodzić komponent oraz wepchnąć kurz jeszcze głębiej.

Czyszczenie karty graficznej i zasilacza

W tym wypadku należy postępować dokładnie tak samo jak z wentylatorami. W tym wypadku należy jednak pamiętać, o dodatkowych środkach bezpieczeństwa. Poprzez nieumiejętne czyszczenie wnętrza komputera można stosunkowo łatwo uszkodzić jego komponenty. Postaraj się zatem postępować ze swoim urządzeniem jak najdelikatniej. Dobierz szczotkę z miękkim włosiem oraz uważaj podczas operowania sprężonym powietrzem. Nieumiejętne kierowanie strumienia powietrza może wcisnąć zanieczyszczenia jeszcze głębiej.

Czyszczenie klawiatury

Klawiatura co prawda nie należy do kosztownych komponentów, lecz nie znaczy to, iż nie trzeba o nią dbać. Przestrzenie pomiędzy poszczególnymi jej przyciskami gromadzą wiele zanieczyszczeń, które mogą łatwo doprowadzić do awarii. W jaki sposób możesz więc zadbać o swoją klawiaturę?

Przede wszystkim regularnie ścieraj kurz z jej powierzchni. Poza tym raz na jakiś czas możesz potraktować klawiaturę pędzlem lub szczotką z długim włosiem. Raz na jakiś czas organizuj także generalne czyszczenie, polegające na wyjęciu poszczególnych przycisków. Dodatkowo możesz przedmuchiwać klawiaturę za pomocą sprężonego powietrza.

Przede wszystkim zapobiegaj!

Profilaktyka to najlepszy sposób na walkę z każdym problemem. Regularnie dbając o czystość w swoim pokoju, a w szczególności w okolicy, w której znajduje się komputer, przyczyniasz się do dobrego stanu i długiej żywotności sprzętu. Poza tym warto wypracować sobie kilka dobrych zwyczajów. Dokonuj przeglądu stanu komputera regularnie – przynajmniej raz na trzy miesiące. Dzięki temu zapobiegniesz wielu awariom, a co za tym idzie niechcianym wydatkom.

Dodaj komentarz