Jak bezpiecznie transportować laptopa? Poradnik.

Laptopy to urządzenia, stworzone z myślą o mobilności. W wielu domach zastąpiły one komputery stacjonarne, umożliwiając swoim użytkownikom znacznie łatwiejszy dostęp do świata multimediów. Niestety, przemieszczanie się ze swoim laptopem wymaga sporo troski i uwagi. Nieznaczny upadek lub rozlanie płynu może zepsuć urządzenie, przy czym sytuacje tego typu zdarzają się w czasie podróży wręcz nagminnie. Co należy więc robić, aby skutecznie chronić swojego laptopa? Jak transportować urządzenia tego typu? Zapraszamy do lektury!

Przede wszystkim – o bezpieczeństwie myśl najpierw

Aby skutecznie zapobiec nieszczęśliwym wypadkom, musisz myśleć i działać prewencyjnie. Jeśli planujesz kupić laptopa w najbliższym czasie, nabądź wcześniej wszystkie dodatkowe komponenty – zarówno te odpowiedzialne za bezpieczeństwo, jak i funkcjonalność. Dzięki temu będziesz spokojny o swoje urządzenie w czasie podróży.

Torby i plecaki

Najpopularniejszym sposobem na transportowanie laptopów są torby oraz plecaki. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, iż warto korzystać z wyrobów dedykowanych tego typu urządzeniom. Dlaczego? Z kilku powodów. Przede wszystkim, torby i plecaki stworzone z myślą o laptopach są z reguły wzmacniane. Sztywna konstrukcja powoduje, iż nawet pod lekkim naciskiem lub na skutek upadku, urządzeniu znajdującemu się wewnątrz nie stanie się krzywda. Ponadto, specjalne torby i plecaki są nieco bardziej odporne na działanie wody oraz niskich temperatur niż ich zwykłe odpowiedniki. Dzięki zastosowaniu takiego zabezpieczenia będziesz mógł być spokojny o dobro Twojego urządzenia – nawet w trakcie długich i wymagających podróży.

Abstrahując jednak od kwestii bezpieczeństwa, należy przyznać, że plecak i torby dedykowane laptopom pozwalają na transport sprzętu w najpraktyczniejszy ze wszystkich możliwych sposobów. Z reguły posiadają one mnóstwo praktycznych kieszonek oraz oferują wygodne sposoby noszenia. Jeśli planujesz więc zakup laptopa, weź pod uwagę także nabycie specjalistycznej torby lub plecaka.

Etui

Najnowsze kanony mody bardzo często proponują rozwiązania minimalistyczne. Być może są one gustowne, niemniej jednak rzadko kiedy praktyczne. Na kanwę tego typu trendów bez wątpienia możemy zaliczyć także etui na laptopy. Są one obecnie dostępne i reklamowane we wszystkich sieciowych oraz internetowych sklepach technologicznych. Czy takie rozwiązanie jest jednak warte Twojej uwagi?

Etui na laptopy nie są w stanie zapewnić aż takiej ochrony, jak torby oraz plecaki. Poza tym taki sposób zakrycia urządzenia nie ułatwia wcale jego transportu. Z tego względu etui na laptopy używa się głównie w przypadku małych sprzętów (zazwyczaj nieprzekraczających 13 cali). Tak zapakowane urządzenie można dodatkowo schować w zwykłej torebce lub plecaku, dzięki czemu będzie ono skutecznie chronione przed potencjalną szkodą.

Jeśli już interesujesz się zastosowaniem etui, rozważ wybór modelu wysokiej jakości. Warto przyjrzeć się usztywnianym i nieprzemakalnym pokrowcom. Wyroby tego typu rzecz jasna będą kosztowały więcej niż ich zwykłe zamienniki, niemniej jednak pieniądze wydane w ten sposób można potraktować jako praktyczną inwestycję.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Nawet najlepsze przygotowanie laptopa do podróży co prawda nie uchroni Cię w pełni przed kradzieżą, niemniej jednak może skutecznie zniechęcić złodzieja, a nawet wprowadzić go w błąd. Jak to możliwe?

Jednym z najlepszych sposobów jest zakup torby lub plecaka dedykowanego laptopowi, lecz niewyróżniającego się od strony wizualnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu złodziej po prostu nie będzie się spodziewał, że w danym pakunku przechowujesz swój komputer. Ponadto warto zainwestować w wysokiej jakości torbę lub plecak z szyfrem. ‘Antywłamaniowe’ produkty tego typu skutecznie odstraszają złodziei. Dodatkowo zazwyczaj charakteryzują się one sztywną i solidną konstrukcją, którą ciężko jest sforsować nawet za pomocą noża. Wszystko to utrudnia złodziejowi jego ‘pracę’, a jednocześnie zwiększa szanse Twoje, jako potencjalnej ofiary.

Jeśli chcesz jednak zapewnić swojemu laptopowi jeszcze lepszą ochronę w trakcie podróży, zainstaluj na nim specjalny program antykradzieżowy. Aplikacje tego typu działają na kilku polach. Przede wszystkim, pozwalają one na śledzenie położenia laptopa na podstawie modułu GPS. Poza tym programy antykradzieżowe umożliwiają zablokowanie komputera przez właściciela praktycznie w dowolnym momencie. Co więcej, na rynku nie brakuje mechanicznych systemów ochrony. Do najlepszych rozwiązań tego typu należy zaliczyć tak zwaną linkę zabezpieczającą (montowaną w etui, torbie lub samym laptopie), której nieumiejętne rozwiązanie lub przecięcie spowoduje włączenie alarmu tudzież podjęcie innej czynności.

Dodaj komentarz