Dysk zewnętrzny dla Twojego komputera. Jak wybrać?

Czy potrzebujesz stałego i łatwego dostępu do dużej ilości danych? Zastanawiasz się, w jaki sposób mógłbyś je zgromadzić? A być może jedno z  Twoich urządzeń nie oferuje Ci wystarczającej ilości pamięci? Jeśli udzieliłeś Twierdzącej odpowiedzi na któreś z tych pytań, z pewnością skorzystasz z trafnych porad zawartych w niniejszym wpisie. Świetnym rozwiązaniem dla Twojego kłopotu z brakiem wirtualnej pamięci może okazać się dysk zewnętrzny. Na rynku istnieje jednak wiele urządzeń tego typu, co w praktyce wcale nie ułatwi Ci dokonania wyboru. Co zatem możesz wziąć pod uwagę, jeśli poszukujesz niezawodnego dysku zewnętrznego? Zapraszamy do lektury!

Czym kierować się, wybierając dysk zewnętrzny?

Do czego służy dysk zewnętrzny? Zadaniem tego urządzenia jest gromadzenie danych niezależnie od obecności innych sprzętów. Wystarczy zgrać jakieś informacje z komputera, tabletu lub telefonu na dysk, a on przechowa je w bezpieczny sposób.

Logicznym wydaje się więc, iż dobry dysk zewnętrzny powinien być przede wszystkim pojemny. Urządzenia tego typu występują zazwyczaj w wersjach od około 128 GB do 4TB. Skąd bierze się tak duża rozbieżność w pojemności? Z reguły jest ona związana z typem dysku. SSD to bardzo zaawansowane, szybkie i bezpieczne urządzenia, niemniej jednak zazwyczaj oferują one mniejszą pojemność. Dyski HDD z kolei potrafią zmagazynować dużo większe ilości danych, lecz są zdecydowanie wolniejsze i mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Typ USB – dlaczego warto zwrócić na to uwagę?

Typ portu USB, w jaki wyposażony jest dany dysk to bardzo ważny parametr. Dlaczego? W sposób bezpośredni wpływa on na faktyczną prędkość pracy dysku we współpracy z danym urządzeniem multimedialnym.

Jak zapewne wiesz, standard USB podlega bezustannym innowacjom. Obecnie bardzo popularne jego wersje to USB 3.x oraz USB typu C. Każdy z typów USB różni się od pozostałych głównie maksymalną prędkością przesyłu danych. Jeśli zakupisz więc dysk wyposażony w nowoczesny standard USB, a Twój komputer pozostaje względem niego w tyle, osiągnięcie górnej szybkości przepływu informacji nie będzie możliwe.

Pobór prądu

Aby dysk mógł działać, z reguły pobiera on prąd z urządzenia, do którego jest podłączony. Taki transfer energii odbywa się rzecz jasna za pomocą kabla USB. Niestety, wiele dysków zewnętrznych – głównie tych niskiej jakości – do pracy wymaga połączenia z dwoma portami USB. Unikaj urządzeń tego typu. Wprowadzenie takiego zasilania przez producentów, świadczy z reguły o niskiej jakości dysku.

Ceny dysków zewnętrznych

W każdym poradniku na temat urządzeń elektronicznych powtarzamy, iż oszczędzanie na zakupach tego typu jest dalece nierozsądne. Również w tym przypadku chcemy mocno podkreślić, iż wybranie produktu z niskiej półki cenowej może okazać się fatalne w skutkach. Na jaki wydatek powinieneś się więc nastawić?

Najtańsze dyski kosztują około 150 zł, niemniej jednak jak ustaliliśmy wcześniej, tego typu produktów lepiej jest unikać. Na szczęście, za kwotę niewiele większą, gdyż już za około 300 zł, można dostać urządzenie reprezentujące sobą przyzwoitą jakość. W tej cenie nabędziesz dobry dysk HDD o pojemności 2 TB lub SSD o pojemności około 256 GB. Rynek obfituje także w luksusowe produkty tego typu, które kosztują znacznie więcej oferując zarazem dużo wyższą jakość oraz szerszą funkcjonalność. Z licznych doświadczeń wynika jednak, że w przypadku dysku zewnętrznego do prywatnych zastosowań nie opłaca się wybierać produktów profesjonalnych.

Używaj dysku z głową

Jeśli wybrałeś już dysk zewnętrzny, pamiętaj, aby używać go zgodnie z zaleceniami producenta. Aby cieszyć się pełną funkcjonalnością oraz długą żywotnością nowo nabytego urządzenia, zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • uważaj na temperaturę dysku – przegrzewanie sprzętów tego typu może zakończyć się ich ostateczną awarią;
  • nie pozwól, aby dysk spadł z wysokości – mogłoby to poskutkować utraceniem wszelkich zgromadzonych na nim danych;
  • dbaj o czystość dysku – wszelkie zabrudzenia znajdujące się wewnątrz portów USB prowadzą do spowolnienia przesyłu informacji;
  • unikaj kontaktu dysku z wodą – zamoczenie jego struktur najprawdopodobniej trwale uszkodzi urządzenie.

Bardzo dziękujemy poświęconą nam uwagę! Mamy nadzieję, że wskazówki zawarte w niniejszym poradniku uznałeś za praktyczne. Jeśli tematyka komputerowa leży w obrębie Twoich zainteresowań, serdecznie zapraszamy do pozostałych wpisów dostępnych na naszym blogu. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz