Dlaczego MacBooki są tak drogie?

Kto choć w nikłym stopniu orientuje się w nowinkach świata IT, wie, że urządzenia marki Apple do najtańszych nie należą. Tak wysokie ceny produktów amerykańskiego elektronicznego potentata powodują, iż znaczna część naszego społeczeństwa po prostu nie może pozwolić sobie na ich zakup. ‘Problem’ ten dotyczy głównie komputerów marki Apple, czyli tak zwanych MacBooków. Ceny wielu modeli sięgają 10 tysięcy złotych, a niektóre nawet przekraczają tę magiczną granicę. Co jest tego powodem? Dlaczego komputery Apple są aż tak drogie? Zapraszamy do lektury!

W jaki sposób kupujemy komputery?

Zanim wyjaśnimy paradoks wysokich cen komputerów Apple, przyjrzyjmy się procesowi wybierania urządzenia, który wdrażamy niemalże automatycznie za każdym razem, gdy wybieramy się na elektroniczne zakupy.

Załóżmy więc, że szukasz laptopa. Na co zwracasz największą uwagę podczas analizowania dostępnych możliwości? Z reguły na parametry sprzętu. Czy jest w tym coś złego? Absolutnie nie. Odpowiednie dobranie parametrów komputera pozwala na znalezienie dokładnie takiego urządzenia, jakiego potrzebujemy.

Prawdopodobnie głowisz się, do czego zmierzamy. Podejdźmy więc do tej kwestii z nieco innej strony. Czy nie odnosisz czasami wrażenia, że dzisiejsze urządzenia – zarówno komputery, jak i AGD oraz RTV zużywają się szybciej? Wręcz nie da się tego nie zauważyć. „Ale jak to możliwe?” – ktoś mógłby zapytać – „Przecież producenci używają coraz bardziej zaawansowanych komponentów, parametry naszych urządzeń są coraz lepsze!” To fakt. Czy zastanawiałeś się jednak kiedykolwiek nad tym, jakich materiałów używa się do produkcji nowoczesnych komponentów dzisiejszych sprzętów? Mówiąc krótko – dużo gorszych niż kiedyś. Miłym wyjątkiem od tej spadkowej tendencji jest firma Apple, która rzeczywiście dba o jakość materiałów używanych do produkcji swoich urządzeń. Jest to główny – a jednocześnie nagminnie pomijany – czynnik, który zawyża ceny MacBooków Apple.

A co z renomą?

Firma Apple oczywiście doskonałą nie jest, a jej urządzenia także potrafią się zepsuć. Choć rzeczywiście wyróżniają się one jakością, nie da się ukryć, iż za nadgryzionym jabłkiem stoi niemała doza luksusu. Dodawać w tym miejscu nie trzeba, że luksus kosztuje dużo…

Renoma firmy Apple z pewnością przyczynia się więc do wysokich cen jej produktów. Jak jednak doszło do tego, że dana marka kosztuje dużo tylko i wyłącznie za sprawą swojego logo? Przyczyn jest kilka. Świetne opinie wśród użytkowników oraz przemyślany marketing sprawiły, że potężne gro odbiorców jest w stanie zapłacić więcej za sprzęt konkretnego producenta.

Poza tym firma Apple dba o wysoką kulturę interakcji z klientem, co pozwala na wytworzenie w nim sztucznego poczucia lojalności względem marki. Taktyka ta działa bez zarzutu, o czym świadczy fakt, iż wiele osób kupuje nowe iPhone’y oraz MacBooki tylko i wyłącznie z przyzwyczajenia. Należy wspomnieć w tym miejscu także o kwestii jednolitego i silnie odrębnego środowiska programistycznego produktów Apple, które znacznie utrudnia ‘przesiadkę’ na urządzenia innych marek.

Czy zakup MacBooka się opłaca?

Pytanie to jest zbyt ogólne, by odpowiedzieć na nie jednoznacznie. Mówiąc jednak krótko, jedyną wadą komputerowego sprzętu Apple – i to pozorną – jest jego cena. MacBooki są lekkie, niebywale trwałe, bardzo solidne i wydajne. Bez wątpienia są to najlepsze produkty tego typu dostępne na rynku.

Dla kogo jest więc MacBook? Przede wszystkim dla tych, którzy mają na niego pieniądze. Jeśli Twój budżet jest ograniczony, a potrzebujesz laptopa wysokiej jakości, lepiej zainteresować się tańszymi alternatywami. Biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie parametry poszczególnych komponentów (a nie ich jakość), uda Ci się znaleźć wiele modeli o podobnym stopniu zaawansowania, a w znacznie niższej cenie. Aby dokonać najlepszego wyboru skorzystaj z internetowych porównywarek produktów, for lub pomocy specjalistów w lokalnym sklepie z elektroniką.

Na zakończenie mamy dla Ciebie bardzo cenną wskazówkę. Jeśli już zdecydujesz się na zakup MacBooka, zrób wszystko co w swojej mocy, by nabyć urządzenie u autoryzowanego dealera lub u samego producenta. Wiele firm podszywa się pod markę Apple sprzedając sprzęt wątpliwej jakości, zarabiając na tym krocie. Ostrożności w kwestii doboru urządzeń elektronicznych nigdy za wiele – a szczególnie gdy w grę wchodzą tak duże kwoty. Życzymy powodzenia w zakupach!

Dodaj komentarz